Новости

Како да марината домати?

  1. Традиционален рецепт
  2. Конзервирани домати
  3. Домати во свој сок
  4. Солени домати со сенф
  5. Солени домати со моркови

Познато е дека доматите се многу корисни и хранлив зеленчук. Доматите содржат голема количина на витамини и минерали потребни од човечкото тело.

Јадете го овој зеленчук во текот на целата година и пополнете го телото со витамини, можете, благодарение на марината и зачувувањето на доматите за зимата. Солени домати на маса во зима не се помалку популарни од свежите во лето.

Еве неколку рецепти за солење домат. Willе ни требаат: зелени или црвени домати; вода; сол; лисја од црна рибизла и цреша; тарагон; копар

Willе ни требаат: зелени или црвени домати;  вода;  сол;  лисја од црна рибизла и цреша;  тарагон;  копар

Традиционален рецепт

Гответе ја марината. За да го направите ова, растворете ја солта во оладената зовриена вода во тенџере. Користете груба сол за да избегнете разни адитиви. Земете 200-300 гр сол за пет литри вода.

Изберете ги и измијте ги истите зрели домати. Измијте ги листовите од црна рибизла, гранчиња од зелена копра, тарагон, лисја од цреша. Потоа се тркалаат врз нив со врела вода од котел. Оладете го.

Ставете го првиот слој од домати на дното. Пренесете го редот на домати со лисја од рибизла и цреши, додадете копар и тарос. Ставете го вториот ред домат на зелените. Сендвич зеленчук со зеленчук, пополнете ја целата тегла или тенџере. Периодично протресете го садот, така што доматите погусто се решаваат. Оставете малку слободен простор до врвот, така што саламура не се истури. Истурете домати со кисели краставички. Ако солта во тенџере или кофа, ставете голема рамна чинија со лесен товар на врвот на истурените домати. Прелијте ги доматите во тегли. Ставете ги садовите со киселите краставички на ладно место. Домати солени за 30-40 дена.

Конзервирани домати

Соберете црвени или зелени домати, густи и идентични по големина, исплакнете и ставете во стерилизирани тегли. Наполнете ги со зовриена саламура (за 1 л вода - 35 гр сол и 6 гр лимонска киселина). Покријте ги теглите со капаци и ставете го на загревање, чувајќи во врела вода: литар - 5-8 минути, три-литарски - 15 минути. Потоа запечатете и изладете.

Домати во свој сок

Излупете ги избраните подготвени црвени домати. За да го направите ова, ставете ги во штитник и 1-2 минути. Се натопи во врела вода, а потоа брзо се потопува 2-3 минути. во ладна вода - кожата може лесно да се отстрани. Подгответе сок од домат: исецкајте ги незрелите домати, ставете во тенџере и мешајќи, зовријте 5-10 минути, врела тријте низ сито и повторно загревајте. Исплакнете излупените, подготвени за конзервирање домати со вода и ставете ги во тегли, истурете ги со врел сок од домати, што е 1 литар. додадете 2 g сол, 1,5 гр лимонска киселина, 10 g шеќер. Покријте ги теглите со капаци и загрејте ги, чувајте ги половина литарски тегли во вода што врие 4–5 мин., Тегли со литри за 8-9 мин., Потоа запечатете ги и изладете. Oneе треба тегла од една литар: црвени излупени домати - 700 g, сол - 10 g, сок од домати за истурање - 340 g, лимонска киселина - 1,5 g.

Солени домати со сенф

Малку незрели цврсти домати, темелно исплакнете и ставете во буре, кофа или тава, попрскувајќи лисја од црна рибизла. На дното, исто така, поставете ги овие лисја. Во зовриената зовриена саламура, откако ќе се олади, додадете сува сенф, промешајте и оставете да отстои.

Кога марината станува транспарентна, малку жолтеникава, можете да ги преливате домати. Од горе, како и обично, ставете чиста крпа и угнетување.

За саламура: на кофа води - 2 тенки чаши шеќер, чаша сол, 15 ловоров лисја, лажичка пире од грашок од зеленчук и горчлив пипер, пакет (100 гр) суво сенф.

Солени домати со моркови

Зрели цврсти мали домати, исплакнете темелно. Не ги откинувајте стеблата - така што доматите не излеваат, остануваат цврсти, може да се исечат на парчиња, како свежи. Ставете ги доматите во када, кофа, тава во редови, истурете рендан морков, додадете црвена пиперка, копар, лук, ловоров лист и истурете ја саламура, ставете го угнетувањето на врвот.

Да се ​​чува на ладно место. Ако до крајот на зимата доматите почнуваат да киселат, треба да ги извадите од саламура, да ги измиете, повторно ставите и да се наполни со свежа вода. После тоа, тие ќе продолжат уште 3-4 месеци.

8-10 делови домати - 1 дел морков; за саламура - земете 500 гр сол во кофа со вода.

Вести за храна